• fun, social, competitive
    radio sailing
    radio sailing is fun, social, competitive - it can truly be anything you want it to be.
    Learn more
  • club, state, national & international
    compete
    sailing at all levels
    Learn more
  • radio sailing is for everyone
    everyone
    get into radio sailing at a club near you!
    Learn more

Live Results :    There are no events currently in progress that are publishing live results.

2019 SA Marblehead Championship
 

Aussie Contingent Gearing Up for IOM Worlds


May 31, 2019

With the selection process completed, eight Australian’s are gearing up for the 2019 International One Metre Class (IOM) World Championship to be held in Porto Alegre, Brazil in November.

\images\flags

The eight sees the largest participation by Australian’s in a world championship for many years and includes our current Australian Champion, Sean Wallis (WA) along with his nemesis Paul Jones (NSW), who will be leading the Aussie charge in the hope of success.

\images\RACE-COURSE

A total of 76 sailors from across eighteen countries will participate in the event and will include current world champion, Zvonko Jelacic (CRO), past world champion Peter Stollery (GBR) as well as the top sailors from each individual country and our team will need to be at the top of their game as they meet the challengers for the title.

\images\foodsThe host club, Clube dos Jangadeiros is located on an island and the venue offers multiple walking race courses with excellent sight lines, wave action and downwind surfing on the fresh water of Guaiba River. The club promises great racing and after racing, in the best Gaucho tradition, live music, locally brewed beer, Caipirinha and traditional ‘Churrasco’ cuisine, offering the very best in Brazilian hospitality.

2019 Team Australia

Sean Wallis WA AUS 171
Ross Bennett WA AUS 139
Doug Allen QLD AUS 72
Edgar Vitte WA AUS 69
John Gower QLD AUS 163
Russell Gray QLD AUS 99
Paul Jones NSW AUS 148
John Cole-Cook TAS AUS 12

 


Category: Australia
Posted by: ARYA Publicity

Latest News

2019 A Class WA State Championship
The WA fleet of the A Class met at Jackadder Lake in Woodlands on Sunday August 18 to participate in the 2019 State Championship. Unfortunately, there were a few regulars either away or unable to attend. However, the 6 boats which did arrive formed a pretty competitive fleet.
19 Aug 2019 21:30

ARYA Launches Dedicated Nationals Website
With a total of seven Australian Championship events being held throughout 2020 across a multitude of locations the ARYA has re-launched the nationals website providing details for all events.
19 Aug 2019 20:14

Laser Action in the Sunshine State
The 2019 Queensland State Championship was held at Lake Samsonvale and hosted by Lake Samsonvale Water Sports Association (LSWSA) and it’s duly appointed Race Committee.
18 Aug 2019 06:45


Round 3 of DF65 QLD Interclub Series Gets Big Wind
Round 3 of the 2019 South East Queensland Dragon Force 65 inter-club series between Springfield Lakes and Paradise Radio Yacht Club was held at Emerald Lakes on the Gold Coast on 11 August 2019. PRO on the day was Alan Young who did a fantastic job of running 24 races with the help of David Black (Scorer), Tony Fannin (boat crew), Eran Conza (Observer, Place caller), Ted Mulligan (Observer) and Brian Laden (Starter Box operator).
12 Aug 2019 19:18


Awesome Weekend on the Sunshine Coast
The inaugural running of the Sunshine Coast International One Metre Regatta was held at Lake Kawana on the Sunshine Coast, Queensland on 2nd, 3rd and 4th August.
05 Aug 2019 09:58


Tough Gig at Yarrawonga
No wind, a bit of weed and a fleet featuring Australia’s best lead to a tough regatta at Yarrawonga over the weekend of 27-28 July for the Victorian IOM State Championship.
29 Jul 2019 18:44

2019 Perth Classic
The 2019 Perth Classic regatta was held on an overcast winter's day in July. Thirteen skippers participated in shifty winds at the top of A rig.
22 Jul 2019 20:20

 

Australian Rankings (Top 10)

Our top sailors of each class

International One Metre

1. Sean Wallis (WA)
2. Paul Jones (NSW)
3. Scott Fleming (VIC)
4. Ross Bennett (WA)
5. Lindsay Walker (NSW)
6. Aaron Farrar (QLD)
7. Doug Allen (QLD)
8. Robert Mews (WA)
9. Tim Brown (QLD)
10. Edgar Vitte (WA)
International Marblehead

1. Scott Mitchell (SA)
2. Ray Joyce (TAS)
3. Kirwan Robb (VIC)
4. Scott Condie (NSW)
5. Paul Littledyke (SA)
6. Brett Osborn (SA)
7. Andrew Reid (VIC)
8. Scott Fleming (VIC)
9. Jason Nasmith (QLD)
10. Trevor Fisher (QLD)
International Ten Rater

1. Scott Condie (NSW)
2. S. Sedgeman (ACT)
3. Ross Bennett (WA)
4. Owen Jarvis (NSW)
5. Andrew Reid (VIC)
6. Phil Page (NSW)
7. Roger Paul (WA)
8. Mark Newman (ACT)
9. Kirwin Robb (Vic)
10. Ben Taylor (NSW)


International A Class

1. Brian Dill (NSW)
2. Graeme Howie (WA)
3. Glenn Dawson (WA)
4. Roger Paul (WA)
5. Denton Roberts (WA)
6. Ralph Hyman (NSW)
7. Michael Hickman (TAS)
8. Selwyn Holland (NSW)
9. Jeff Green (WA)
10. Lisa Blackwood (TAS)
DragonForce65 (DF65)

Ranking information
currently unavailable.
DragonFlite95 (DF95)

Ranking information
currently unavailable.